OCDNET.cz

OBSEDANTNĚ KOMPULZIVNÍ PORUCHA A OCD FORUM

BRÁNIČNÍ DÝCHÁNÍ REZONUJE I PROTI OCD

Jedním z nejvíce zatěžujících projevů OCD je úzkost. Z medicínského hlediska je mírněna léky. Snížit ji však můžete i prostřednictvím moderních technologií nebo způsoby, které jsou považovány za takzvaně alternativní. I když zdaleka ne všichni psychologičtí odborníci se shodnou na míře jejich efektivity, a ne každý jedinec s úzkostí k nim má blízký vztah, mnohé z nich přesto fungují docela spolehlivě. Jednou z takových technik je i princip zvukové rezonance, jehož lze dosáhnout prostřednictvím drahých přístrojů, ale i poctivě prováděným dechovým cvičením.

Forrest Talley, klinický psycholog se soukromou praxí ve Folsomu v Kalifornii, se zaměřuje na pomoc dětem, dospívajícím a dospělým, kteří se potýkají s posttraumatickou stresovou poruchou, depresí, úzkostí i s obsedantně kompulzivní poruchou. Takzvané brániční dýchání je metoda, kterou doporučuje každému ze svých pacientů při snaze o zklidnění jejich mysli, snížení úzkosti a hladiny stresu či přímo vytvoření si dostatečné odolnosti proti všem těmto neduhům za účelem posílení léčby OCD.

Brániční dýchání

Jedná se o dýchání, které se zaměřuje na používání bránice (svalového plátu pod plícemi). Někteří lidé ho označují jako „břišní dýchání“. Jde o to, že se při nádechu soustředíte na rozšíření plic stažením bránice. Tím se bránice stáhne dolů a břicho se mírně posune směrem ven. Dobře, říkáte si: „Proč by mě měla zajímat nějaká podpůrná technika, které už teď skoro vůbec nerozumím a bude mě určitě stát další čas a energii?“ Protože toho času zase tolik neztratíte a energii naopak získáte.

Forrest Taley uvádí tento princip do souvislostí: „Mělo by vás to zajímat, protože používání bráničního svalu stimuluje váš bloudivý nerv.“

Latinsky nervus vagus neboli bloudivý nerv je deseti-párový hlavový nerv, který inervuje (zásobuje části těla nervovými vlákny) oblast krční, břišní a hrudní dutiny. Hraje zcela klíčovou roli ve funkci autonomního nervového systému zvaného parasympatikus. Ten zodpovídá za schopnost odpočinku a trávení, ovlivňuje naše dýchání, srdeční tep a další z funkcí, které mají významný vliv na naši náladu a tedy i celkový psychický stav.

„Stimulací bloudivého nervu tělo zažívá větší pocit klidu. Nemusíme se pouštět do lekce anatomie a fyziologie, ale je důležité si uvědomit, že bloudivý nerv funguje trochu jako brzdový pedál,“ vysvětluje Forrest Taley. „Když je stimulován, zmírňuje tempo. Včetně úzkostných pocitů.“

Ve skutečnosti existuje mnoho způsobů, jak stimulovat bloudivý nerv, aby se dosáhlo tohoto účinku, ale nejčastěji se používá brániční dýchání. Naučit se používat brániční dýchání není obtížné a lze si ho rychle osvojit.

Stimulaci bloudivého nervu se věnuje i řada východních meditačních praktik, které zahrnují opakování mantry v téměř bzučivém jakoby zaklínadle. A to proto, že vibrace vyvolané broukáním stimulují bloudivý nerv právě tak, aby snížil úzkost a přivedl vás k většímu klidu.

Jedním z rozšířených cvičení pro stimulaci tohoto nervu je QiGong (čchi-kung), které tvoří důležitou součást tradiční čínské medicíny. Podstatné jsou v jeho případě zvuky, které vydáváte zároveň s výdechem, kdy vaše tělo uvnitř rezonuje. Kromě psychiky jím můžete podpořit i další životně důležité orgány.

Jak docílit šesti zvuků pro odbourání úzkosti a získání více energie

QiGong je dechové cvičení, které pracuje s vitální energií a reprodukuje 6 zvuků, které léčí naše tělo i mysl a zbavují úzkosti. Dochází při něm rovněž k čištění a uvolňování nahromaděných emocí z tkání a tělních orgánů.

Nádech je zde spojen i s vizualizací barev. S každým si vizualizujete barvu spojenou s orgánem, na který se působí, s každým výdechem vydáte specifický zvuk, který působí na tento orgán v těle.

Postoj a dýchání

  • Nohy jsou mírně od sebe v šířce ramen, rovná páteř, kolena zlehka pokrčená.
  • Uvolněte pas, mírně podsaďte pánev tak, že křížová kost je na úrovni ramen.
  • Ruce držte mírně od těla. Můžete si představit, že máte vejce pod každým podpažím.
  • Dýchejte hluboko do břicha, až do jeho spodní části tak, že se břicho s každým nádechem viditelně zvedá a s každým výdechem klesá. Dýchejte hluboce, ale jemně.
  • Při výdechu se doporučuje vtahovat nejen břicho, ale i konečník.
  • Pokud s tímto cvičením začínáte, můžete zvuk vydávat tak hlasitě, jak je vám příjemné. Později intenzitu hlasitosti snižte a soustřeďte se na rezonanci.
  • Pozici rukou mohou být také různé (pro příklad video níže)

 

Při každém výdechu cítíte vibrace.

 

JÁTRA  ZELENÁ  HNĚV  Šuuuu

Při nádechu si vizualizujte zelené světlo, které plní vaše játra. Při výdechu si představte, že odchází zlost a vyplavují se veškeré emoce hněvu. Při výdechu vydáváte zvuk: Šuuuu

SRDCE  ČERVENÁ  ÚZKOST  Haaaa

Při každém nádechu si představujte červené světlo, které plní vaše srdce. Při výdechu cítíte vibrace zvuku a uvolňujete emoce. Z vašeho srdce odchází úzkost. Při výdechu vydáváte zvuk: Haaaa

SLEZINA A SLINIVKA BŘIŠNÍ  ZLATOŽLUTÁ  STAROSTI  Huuuu

S každým nádechem se plní slezina a slinivka břišní zlatožlutým světlem. S každým výdechem uvolňujeme z těchto orgánů starosti, které nás tíží. Při výdechu vydáváte zvuk: Huuuu

PLÍCE  BÍLÁ  SMUTEK  Sssss

Vizualizujte si, jak se vám s nádechem plní plíce bílým světlem. S výdechem uvolňujete veškerý smutek a žal. Při výdechu vydáváte zvuk: Sssss

LEDVINY  TMAVĚ MODRÁ  STRACH  Juuuu

Představujte si, že při každém nádechu tmavě modré světlo plní a vyživuje každou buňku obou vašich obou ledvin. Cítíte vibrace zvuku, které rozechvívají ledviny při každém výdechu. S výdechem uvolňujete strach z vaší levé i pravé ledviny. Zkuste si představit, že dýcháte do svých ledvin, jako by to byly vaše druhé plíce.

TROJITÝ ZÁŘIČ  Šíííí

Pro trojitý ohřívač není žádná barva a není ani spojen s žádným orgánem. Názory na umístění se různí. Může jím být míněna pohrudnice, pobřišnice nebo často celá dutina hrudní a břišní. Bývá spojován s hormonálním systémem nebo psychikou a je důležitý pro hladké proudění energie.

Dýchejte do celého vašeho těla a při výdechu jednoduše zkuste cítit vibrace, které sestupují skrze tělo směrem dolů. Nakonec nasměrujte přebytečné teplo a energie, které se vytvořily v průběhu toho cvičení, do spodní části břicha.

Také se používá trochu jiný systém léčivých zvuků. U těchto orgánů uvedených níže se může mírně lišit (níže). Vyzkoušejte.

játra – SÜ
srdce – KCHE
slezina – CHU
ledviny – ČCHUEJ
Trojitý zářič – SI

Co dalšího pomáhá stimulovat bloudivý nerv?

Studená sprcha, masáže (sem patří i promačkávání dlaní a plosek chodidel), dlouhé hluboké dýchání nosem, zpívání a pobrukování (nervus vagus je spojen také s hlasivkami a krčními svaly), aerobní cvičení, ale také plynulý, pomalý a soustředěný pohyb (například při józe, kdy se mění mozková chemie a dochází ke stimulaci bloudivého nervu).

V případě tak zatěžujícího handicapu, jakým je obsedantně kompulzivní porucha, pochopitelně nelze očekávat, že vás brániční dýchání a na něm založené metody zbaví kompletně veškeré nervozity. To jistě ne. Co však dokáže, je zmírnit ji, a čím více budete ochotni cvičit, tím lépe to bude fungovat. Daný stav následně může výrazně ulehčit provádění kognitivně behaviorálních terapií, které jsou nezbytné pro úspěšné zdolání obsesivních stavů.

Připravila: Romana Kršňáková 

Prelož web do slovenčiny »

Omlouváme se, ale tento fragment nelze kopírovat